Poznávací zájezd nehotelbusový zájezdBali – Komodo - na Ostrov Bohů za komodskými draky

Indonésie

Bali je místo jako žádné jiné. Jeho osobitá kultura prostupuje životem místních obyvatel. Všudypřítomné obětiny, tance i zvuk gamelanu vás budou provázet při cestách po místě nikoliv neprávem nazývaném ostrovem bohů. Bali bylo osídleno již v dávné minulosti a jako jediné z celého indonéského souostroví se může vykázat stoletími nepřetržité kulturní kontinuity, zůstává osamocenou hinduistickou enklávou v jinak převážně muslimské Indonésii. Místní kultura fascinovala již holandské kolonizátory natolik, že k Bali začali přistupovat jako k živému muzeu, které je třeba uchovat i pro budoucnost. Nebudete však ochuzeni ani o pláže, odpočinek a výborné jídlo.

Jsou mohutní a vzbuzují respekt. Pokud varany komodské chcete vidět na vlastní oči, musíte se za nimi vydat na odlehlé ostrovy východní Indonésie. Tento unikátní druh se nachází na jediném místě planety. Místní vesničané pro tento fakt mají vysvětlení v podobě legendy, podle které draci a domorodci pocházejí z jedné matky, princezny Putru Nagy, která v dávných časech porodila dvojčata, syna a dceru – draka. Vesničany z Komoda a varany tak spojuje sourozenecký vztah.

Pro západní svět tyto ještěry objevil objevil poručík van Hensbroek působící ve službách holandské koloniální správy ve východní Indonésii. V roce 1910 se vydal na Komodo, aby na místě prověřil pověsti o výskytu krokodýlů mimořádných rozměrů. Podle jeho fotografií a zaslané kůže popsal o dva roky později Pieter Ouwens, ředitel botanické zahrady v dnešním Bogoru, existenci nového živočišného druhu Varanus komodoensis. Podle odhadů v současné době žije ve volné přírodě asi 5700 varanů komodských, mimo samotného Komoda se vyskytují pouze na okolních ostrovech Rinca, Gili Motang, Gili Dasami,Nusa Kode a severním pobřeží Floresu.

Dostáváme doprovod v podobě místního rangera ozbrojeného dlouhou holí s vidlicí na konci, která má v případě nutnosti stačit k tomu , aby zvíře o délce až tři metry a hmotnosti okolo sedmdesáti kilogramů udržela mimo náš dosah. Několik varanů, na které během pochodu narazíme, nás bez jediného pohybu nechá přiblížit na pár kroků. Zdání však klame, ospalé mimikry jsou loveckou taktikou, kterou tito ještěři dokáží úspěšně využívat. Na krátkou vzdálenost mohou vyvinout rychlost až dvacet kilometrů za hodinu.

S – snídaně, O – oběd, V – večeře

1. den:

ODLET Z EVROPY

2. den:

PŘÍJEZD NA BALI – HOTEL
Přílet na Bali, transfer do hotelu

3. den:

BALI – LABUAN BAJO (S)
Transfer na letiště, poté přelet do Labuhan Bajo, jeskyně Batu Cermin a vesnice Desa Rangko. Budeme projíždět pěknými scenériemi předměstí Labuan Bajo. Výhled a západ slunce z Bukit Cinta.

4. den:

LABUAN BAJO – VESNICE NELO – OSTROV RINCA – OSTROV KALONG (S,V)
Tradiční vesnice Nelo je domovem místních rolníků. Uvítací tanec caci (tanec s bičem). Návrat do Labuan Bajo, nalodění a plavba na ostrov Rinca, osídleného obyvateli jediné vesnice. Místní obyvatelé zde pracují převážně jako rybáři. Protože žijí na ostrově draka, zůstávají po jejich boku. Z bezpečnostních důvodů je většina domů postavena na kůlech. Vycházka po ostrově za komodskými draky a další divokou zvěří. Kalong – malý ostrov pokrytý mangrovníky, které obklopují ostrov a jsou ideálním prostředím pro netopýry. V pozdním odpoledni se vám naskytne úchvatný pohled, když z ostrova vylétají tisíce netopýrů při hledání potravy. Noc na lodi poblíž ostrova Kalong.

5. den:

OSTROV KALONG – TREK NA OSTROV RINCA – OSTROV KELOR – LABUHAN BAJO (S,O)
Krátká procházka do vnitrozemí ostrova Rinca, kde budeme hledat komodské draky a další divoká zvířata v jejich přirozeném prostředí. Rinca je mnohem menší než ostrov Komodo, ale je na něm k vidění více draků. Po klidné procházce na tomto ostrově se vrátíme na loď a vyplujeme k ostrovu Kelor – malý prázdný ostrov, který má bílou písečnou pláž, pěkné místo pro šnorchlování nebo koupání. Odpoledne zpět do Labuan Bajo.

6. den:

LABUAN BAJO – BALI (S,V)
Přelet na Bali. Transfer do hotelu v oblasti Sanur. Relax. Rybí večeře v Jimbaranu.

7. den:

SANUR – OBLAST KLUNGKUNG / VESNICE SIDEMEN (S)
Odjezd do oblasti Klungkung, příjemná procházka podél balijských vesnic a jejich terasovitých rýžových polí. Vesnice Tegak, Tangkup a Sidemen.

8. den:

SIDEMEN – CHRÁM LEMPUYANGAN – PLÁŽ BUGBUG – CANDIDASA (S)
Snídaně v hotelu, poté se vydáme k Lotosové laguně, která se nachází přímo uprostřed Candidasy. Chrám bohyně plodnosti Hariti s výhledem na lagunu a na oceán. Chrám Lempuyang je jedním z nejstarších a nejposvátnějších chrámů na Bali, cesta k němu vede po více než 1 700 schodech. Bílá písečná Bugbug. Noc v Candidase.

9. den:

CANDI DASA – GOA LAWAH – GOA GAJAH – UBUD
Přesun do Ubudu, chrámy Goa Lawah a Goa Gajah, opičí les v Ubudu – malý tropický les, obývaný skupinou opic. Místních obyvatelé jsou přesvědčeni, že tyto opice les chrání. Chrám Pura, postavený kolem roku 1350, hraje důležitou roli v duchovním životě místní komunity. Návštěva trhu

10. den:

UBUD – KINTAMANI –LOVINA (S,O)
Odjezd z Ubudu. Chrám Gunung Kawi v oblasti Sebatu, severně od Ubudu. Odtud budeme pokračovat na náhorní plošinu Kintamani s nádherným výhledem na jezero Batur a hory náhorní plošiny Kintamani. Vlastní oběd v místní restauraci v Kintamani. Cesta do Loviny na severním pobřeží, vodopád Gitgit.

11. den:

LOVINA (S)
Dopolední odpočinek. Odpoledne návštěva horkých pramenů a jediného buddhistického chrámu na severu Bali.

12. den:

(S) LOVINA – SANUR (S)
Cesta do Bedugulu na břehu jezera Beratan, půvabný jezerní chrám Ulun Danu, tradiční trh v Bedugulu, terasovité rýžové pole v Jatiluwihu, přejezd do Sanuru.

13. den:

(S) SANUR
Dopoledne relaxace na pláži, odpoledne Kuta – nákupy, západ slunce

14. den:

SANUR – LETIŠTĚ (S)
Odjezd z hotelu, transfer na letiště a odlet do Evropy.

15. den:

PŘÍLET DO EVROPY

Cena zahrnuje

letenky Bali – Labuanbajo - Bali, český průvodce, místní anglicky mluvící průvodce, ubytování turistické kategorie, vstupné do památek, loď do jeskyně Rangko, 2 dny pronájmu lodi do v parku Komodo, ranger v parku Komodo, tanec Caci, stravování dle program, rybí večeře v Jimbaranu, oběd v Kintama

Cena nezahrnuje

mezinárodní letenky, letištní taxy, letištní nosiče., veškeré vybavení pro mořské sporty, další jídlo / nápoje, jakékoli náklady vzniklé v důsledku zpoždění / zrušení letu, náklady mimo vyjmenované

Odletová mista: Praha, Vídeň, Mnichov

Minimální počet osob: 7

Příplatky:
jednolůžkový pokoj – 6.250,- Kč

Poznávací zájezd  <small>nehotelbusový zájezd</small>Bali – Komodo - na Ostrov Bohů za komodskými draky, Mapa