Poznávací zájezd nehotelbusový zájezdRaja Ampat - ráj existuje

Indonésie

Ráj existuje. Nachází se ve východní Indonésii a jmenuje se Raja Ampat. Obří přírodní akvárium svojí biodiverzitou ve světových oceánech jen těžko hledá konkurenci a zůstává jedním z posledních útočišť, kde příroda stále odolává civilizačnímu tlaku. „Je to nejpitoresknější krajina, jakou jsem kdy viděl,“ popsal své dojmy z této oblasti slavný britský přírodovědec Alfred Russel Wallace, který v devatenáctém století podniknul na indonéské souostroví šedesát výprav.

Raja Ampat leží v samém srdci korálového trojúhelníku, rozlehlého ekoregionu západního Pacifiku, proslulého nezměrným bohatstvím korálů i mořské fauny. Pevninská část Raja Ampat zaujímá plochu přibližně srovnatelnou s krajem Vysočina, ale i s okolními vodami dosahuje rozlohy asi desetinásobně větší. Na ní se nachází více než 600 ostrovů. Celá oblast je velice sporadicky osídlená, padesát tisíc domorodců zde žije v necelé stovce izolovaných vesnicích, než do některé z nich dorazíte, míjíte ostrovy, kde nepotkáte živou duši. Podle pověstí jsou místní lidé potomky čtyř mužů, kteří se vylíhli z vejce a stali se vládci čtyř hlavních ostrovů - Waigea, Batanty, Salawati a Misoolu, podle kterých nese celá oblast název v překladu znamenající čtyři králové.

Ráno mi zde na horizontu zatančila skupinka delfínů, nyní se snažím pod vodou dostihnout mořskou želvu. Chvíli si hrajeme na honěnou než ji opustím pro hejno obřích ryb, které se nečekaně zjeví nad útesem. Je to jako nekonečný seriál v obřím tropickém akváriu, který vás pohltí od prvního dílu a pro který zapomenete na okolní svět a po celý den se od něj nemůžete odtrhnout. Rozlehlost celého regionu mi stále dopřává pocitu Robinsona odříznutého od civilizace.

S – snídaně, O – oběd, V – večeře

1. den:

ODLET Z EVROPY

2. den:

PŘÍLET DO JAKARTY – ODLET DO SORONGU

3. den:

PŘÍJEZD SORONG – RAJA AMPAT – ECO HAMU (V)
Přílet na letiště Sorong ranním letem, poté plavba veřejným rychlým trajektem do přístavu Waisai na ostrově Waigeo. Z přístavu Waisay se vydáme dřevěnou lodí do Eco Hamu. Místo obklopené panenským deštným pralesem, pestrobarevní papoušci lori, kakadu bílí, orlosupi mořští a zoborožci.

4. den:

ECO HAMU (S,O, V)
Koupání a odpočinek. Pobyt v Eco Hamu.

5. den:

HAMU ECO – PASIR TIMBUL– YENBUBA JETTY – SNORKELING V MANSUARU – ZPĚT DO HAMU ECO (S,O–box,V)
Dnes se vydáme do oblasti ostrova Kri. Přejezd písečnými dunami v mělkých vodách na sousední ostrov Mansuar, šnorchlování u vesnice Yenbuba mezi hejny ryb a možná i žraloků. Písek na Mansuaru je velmi jemný a útesy plné ryb zde máte přímo před sebou. Ostrov Kri je vlastně prodloužením velkého ostrova Mansuar, samotný ostrov Kri se jmenuje Pulau Mansuar Kecil (Malý ostrov Mansuar). Oba ostrovy jsou spojeny písečným břehem, který můžeme za odlivu přejít. Pasir Timbul – bílý písek rozprostírající se uprostřed moře, obklopený křišťálově čistou mořskou vodou, se vynořuje ve chvíli odlivu.

6. den:

HAMU ECO – jeskyně GENES – BATU PENSIL – záliv KABUI – URAI (S,O,V)
Koupání, šnorchlování, odpočinek. Obdivuhodná zátoka Kabui je výjimečným místem. Jednou z hlavních zajímavostí při objevování tohoto velkého zálivu je existence korálových ostrůvků, které tvoří obří bludiště a vzájemně propojený labyrint. Jeskyně Genes, ikonický skalní útvar Batu pensil, výhled na zátoku Kabui, šnorchlování u ostrova Urai.

7. den:

HAMU ECO – WARSAMDIN – KALIBIRU – FRIWEN WALL (S,O,V)
Pláž Friwen nabízí mimořádné přírodní krásy. Pobřeží zdobí bílý písek, pláž obklopují stinné stromy a světle modrá mořská voda se zde krásně zbarvuje. Příjemné místo pro odpočinek. Friwen Wall je skvělou lokalitou pro šnorchlování. Kali Biru, Modrá řeka, je nazývaná díky svému přírodnímu průzračnému zbarvení. Zazo, malá řeka tekoucí uprostřed hustého lesa Waisai

8. den:

ECO HAMU – ARBOREK – ECO HAMU (S,O,V)
Celodenní výlet dlouhým člunem, šnorchlování s mantami, návštěva vesnice na ostrově Arborek (rodinná atmosféra, bílé pláže, místní škola a kostel), Arborek je velmi malý ostrov západně od Mansuru, který můžeme obejít podél pobřeží za cca 30 minut. Podmořské kouzlo tohoto místa si můžete vychutnat přímo u mola, kde můžete pozorovat spousty ryb.

9. den:

HAMU ECO – PIAYNEMO – TELAGA BINTANG – HAMU ECO (S,O,V)
Piaynemo tvoří několik malých kuželovitých ostrovů s hustou vegetací, obklopených tyrkysovou barvou vody. Tady se vydáme od mola po dřevěných schodech (cca 360 schodů) na vyhlídku a odtud do Telaga Bintang. Tato laguna, obklopená útesy, při pohledu z výšky vypadá jako hvězda. Poté se vydáme na ostrov Rufas, kde budeme šnorchlovat.

10. den:

HAMU ECO – KABUY BAY – HAMU ECO (S,O,V)
Koupání, šnorchlování, odpočinek. Skalní útvar Batu Lima (pět skal).

11. den:

ECO HAMU – GAM –BUN (S,O,V)
Kopcovitý ostrov Gam, porostlý džunglí. Výstup na nejvyšší bod tohoto skalnatého ostrova, skrytá laguna přístupná při odlivu, šnorchlování na ostrově Bun.

12. den:

HAMU ECO – VODOPÁD BATANTA – OSTROV URUN – HAMU ECO (S,O,V)
Ostrov Batanta, vycházka džunglí k vodopádu. Šnorchlování u ostrova Urun. Odpoledne návrat do Hamu.

13. den:

HAMU ECO – OSTROV MERPATI – ZÁPADNÍ MANSUAR (S,O,V)
Merpati, malý ostrůvek s majákem ze 40. let 20. století. Šnorchlování u západního Mansuaru.

14. den:

ECO HAMU – SORONG (S)
Pobyt v Eco Hamu. Odpočinek. Odpoledne návrat do Sorongu.

15. den:

SORONG – ODLET (S)
Odlet do Jakarty a do Evropy

16. den:

NÁVRAT DO EVROPY

Cena zahrnuje

transfery, doprava v Raja Ampat, český tour leader, místní průvodce, pobyt v lodži, výlety a stravování dle programu, 2 x trajekt Sorong - Waisay - Sorong (ekonomická třída)

Cena nezahrnuje

mezinárodní letenka Evropa –Sorong - Evropa, letištní / lodní portýr, spropitné, pojištění, veškeré vybavení pro mořské sporty, náklady vzniklé v důsledku zpoždění / zrušení letu, další jídlo / nápoje, služby během volného programu, poplatek Raja Ampat (1 000 000 IDR na osobu), aktuální kurz cca 1 USD – 15 500 IDR

Odletová mista: Praha, Vídeň, Mnichov

Minimální počet osob: 7

Příplatky:
Vánoce, Silvestr – 4.500,- Kč

V případě nutnosti je možná změna pořadí programu a ubytování

Poznávací zájezd  <small>nehotelbusový zájezd</small>Raja Ampat - ráj existuje, Mapa