Poznávací zájezd nehotelbusový zájezdVelká cesta západní Indonésií

Sumatra, Kalimantan, Jáva, Bali

Pavel Zvolánek vás během téměř měsíční cesty provede po kouzelných místech západní Indonésie.

Sumatra představuje nejzápadnější výspu Indonésie.Zavřete oči a nechte rozehrát svoji fantazii. Dolehne k vám ozvěna dávných rituálů, majestátní velebnost tropického pralesa i kouř stoupající z některého ze sta místních vulkánů.

Ochuzeni nebudou ani ti, kteří se zajímají o svět o různých vzdálených etnik. Na ty se zaměříme zejména v podobě Bataků, bývalých kanibalů. I na nás dnes čeká jejich přátelský pozdrav Horas.

Kalimantan bude patřit vládcům tropické džungle – orangutanům. Jedinečná příležitost příbližit se k těmto nádherným zvířatům nadosah. Cesta stále nese nádech romantiky a dobrodružství, kterým procházejí mohutné řeky obklopené deštným pralesem.

Putování Jávou zahrnuje osobitou sultánskou Yogyakartu i po půvabné sopky východní Jávy. Prohlídka buddhistického Borobuduru.

A na závěr Bali – ostrov bohů a tanečnic. Místo, jakých na světě mnoho nenajdete. Příroda mu štědře nadělovala svých krás, malebné krajiny, nad kterou se vznešeně tyčí kužely aktivních sopek, s kaskádovitými terasami rýžových políček. Unikátní hinduistická kultura Bali se nepřetržitě vyvíjí již po několik století.

1. den

odlet z Prahy

2. den

Přílet do Medanu, trajektem na ostrov Samosir na jezeře Toba se zajímavou batackou kulturou. Toba – největší jezero jihovýchodní Asie o rozloze 1700 čtverečních kilometrů vzniklo masivní erupcí před 75 000 lety.

3. den

Samosir tour – Parapat. Návštěva tradičních vesnic bývalých kanibalů – etnika Batak. Hrobka batackého krále. Muzeum. Popravčí místo batackých panovníků. Tři sta let stará kamenná křesla v Ambaritě stojí v místech, kde se projednávaly vesnické spory, a viníkům byla setnuta hlava. Představení batackých tanců. Návrat do Parapatu.

4. den

Samosir – Sipirok – Padang Sedempuan. Vnitrozemím Sumatry se zastávkami v místních vesnicích. Vesnice Bataků Toba, tržnice v Balige, plantáže muškátových oříšků. Horké prameny.

5. den

Padang Sidempuan  – Bukittinggi. Batacké vesnice, vanilkové a skořicové zahrady. Překročení rovníku v Bonjolu.

6. den

Bukittinggi tour. Bukittinggi, centrum zajímavé kultury Minangkabau a zřejmě nejhezčí město celé Sumatry . Symbol města, místní Big Ben, Jam Gadang postavený ve dvacátých letech minulého století. Panorama s výhledem na kaňon Sianok. Krásné okolí města malebně doplňují tradiční domy Minangkabau s buvolími rohy. Výstavný palác Pagaruyung, jezero Singkarak.

7. den

Bukittinggi – Harau. Cesta do půvabného údolí Harau. Trek džunglí s výhledy na celou oblast, vodopády, noc v místní lodge.

8. den

Harau – Padang. Setkání s obyvateli půvabného údolí Harau, nahlédnutí do života těchto zeměděských komunit, na bambusovém raftu po řece. Přesun do Padangu.

9. den

Přesun do Jakarty.

10. den

Jakarta – Pangkalan Bun. Přílet na letiště Pangkalan Bun, přesun do Kumai a nalodění na tradiční loď,klotok, plavba po řece s pozorování života džungli, zejména opic. Noc na lodi.

11. den

orangutan. Rehabilitační centra orangutanů Pondok Tanguy a camp Leakey, kde jsou tito lidoopi navaceni zpět do volné přírody. Vycházka v doprovodu strážců parku do tropického deštného pralesa, kde můžete pozorovat orangutany, gibbony, makaky i různé druhy ptáků. Noc na lodi.

12. den

orangutan – Pangkalan Bun – Dieng. Návrat zpět do Pangkalan Bun, přelet do Semarangu a odtud do vnitrozemí tohoto ostrova na Dieng plateau.

13. den

Dieng – Yogakarta. Náhorní plošina Dieng Plateau s pozůstatky hinduistického chrámového komplexu a nejvýše položenou vesnicí Jávy. Přejezd do Yogykarty.

14. den

Yogyakarta – Borobudur – Yogyakarta. Impozantní vulkány dosahující výšek přes tři tisíce metrů vytvářejí malebné pozadí k obří svatyni Borobudur, kterou lze právem řadit k jednomu z divů světové kultury. V nejpočetnější muslimské zemi světa buddhistický Borobudur přetrval jako svědek dávných království, které střední Jávu ovládaly ještě před příchodem islámu.

15. den

Yogyakarta – Prambanan – Candi Ijo. Yogyakarta je patrně nejhezčím městem v celé Indonésii, které okouzluje svými batikovými dílničkami, manufakturami stříbrotepců i dodnes živým sultánským palácem, kratonem. Yogyakarta udržuje a rozvíjí kulturní tradice střední Jávy včetně představení klasických tanců, loutkového divadla nebo aktivní současné výtvarné scény. Sultánský palác, kraton, vodní palác Taman Sari, dílničky batiky, javánských loutek, stříbrné město Kota Gede, živá třída Jalan Malioboro, nahlédnutí do javánské kuchyně. Rozsáhlý hinduistický komlex Prambanan i rozsahem menší, ale neméně zajímavá svatyně Candi Ijo z desátého století.

16. den

Candi Ceto – Candi Sukuh – Solo. Tajemné chrámy připomínající mayské pyramidy Candi Ceto a Candi |Sukuh. Unikátní stavby s neméně ojedinělou erotickou výzdobou. Čajové plantáže a příjemné horské klima.

17. den

Jombang – Trowulan – Bromo. Přejezd na východní Jávu pod sopku Bromo, která patří ke skutečným vrcholům putování po této části ostrova. Dějiny tamních obyvatel, Tenggerů, sahají až do období Majapahitu

18. den

Bromo – Ijen. Vyhlídka Penanjakan, kam vás před svítáním vyvezou džípem, odkud se otevírá úchvatný výhled na kalderu, které vévodí Gunung Bromo a 3676 metrů vysoký Gunung Semeru, východ slunce nad kalderou Broma, obklopenou kužely dalších javánských sopek. Pohled, na který se nezapomíná. Po východu slunce vás džípy svezou k úpatí Broma, na které vystoupíte po schodech. Cestu si můžete ulehčit jízdou na poníkovi. Přejezd k další sopce – Ijen.

19. den

Ijen – Bali / Lovina. Ijen leží na planině, která kdysi byla obřím aktivním vulkánem. Výstup ke kráteru, odkud místní lidé vynášejí neskutečně těžké náklady síry, které dolují z nitra vulkánu. Přejezd na sever Bali do letoviska Lovina.

20. den

Lovina – místo s klidnější atmosféru než jižní Bali vytváří pohodlnou základnu pro prozkoumávání severního pobřeží. Můžete zde obdivovat romantické západy slunce, opalovat se na plážích s černým pískem nebo se koupat. Relaxace v Lovině, odpoledne posvátné horké prameny Air Panas, kde se můžete koupat ve třech bazénech s vodou o teplotě osmatřicet stupňů.

21. den

Lovina – Batur – Ubud. Přejezd do kulturního srdce Bali Ubudu přes oblast, která se nazývá podle hlavní vesnice Kintamani. Tamní Pura Ulun Danu Batur je po Besakihu druhým nejposvátnějším chrámem na Bali. Svatyně symbolicky stojí na rozvodí celého ostrova. Krásné výhledy na stále aktivní sopku Gunung Batur s dvojitou kalderou a jezerem. Zastávka v kávové zahradě s ochutnáním proslulé cibetkové kávy, posvátné prameny Tirta Empul a tajemná svatyně Gunung Kawi.

22. den

Ubud – Klungkung – Sanur. Ubud – kulturní centrum Bali, město, které místní vládcové zaslíbili umělcům. Posvátný opičí les, královský palác Puri Saren Agung, muzeum excentrického dona Blanka přezdívaného balijský Dalí, sloní jeskyně Goa Gajah, večerní představení balijských tanců. Cesta k letovisku Sanur vedoucí přes Klungkung a soudní dvůr Kertha Gosa se zobrazením trestů pro hříšníky.

23. den

Sanur relax – Kuta. Relax u moře v Sanuru, odpoledne návštěva Kuty s možností nákupů, romantický západ slunce.

24. den

Sanur relax – Uluwatu. Relax u moře v Sanuru, odpoledne návštěva chrámu Ulu Watu stojícm na útesu nad Indickým oceánem, známý balijský tanec kecak.

25. den

Sanur odlet do Evropy

26. den

Návrat domů.

Cena zahrnuje

kompletní místní dopravu, transfery, vany, lodě, ubytování v hotelech turistické kategorie se snídaní, služby českého delegáta a dle potřeb místního průvodce, letenky Padang – Jakarta, Jakarta – Pangkalan Bun, Pangkalan Bun - Semarang

Cena nezahrnuje

letenky, vstupní víza, vstupy do objektů, národních parků a lokalit, stravu, cestovní pojištění, spropitné, osobní náklady, sportovní vybavení, náklady způsobené vyšší mocí

Odletová mista: Praha, Vídeň, Mnichov

Přílet: Jakarta, Odlet: Denpasar

Cena je stanovena na základě aktuálních (k září 2019) cen místních letenek, pokud dojde ke změně cen letenek, bude nutné navýšení ceny.

Uvedená cena letenky je orientační a bude pro zájemce o zájezd poptána podle velikosti skupiny a aktuální nabídky leteckých společností.